Statut
Statut Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego
Rozdział I: Postanowienia ogólne
Rozdział II: Cele i formy działania Fundacji
Rozdział IV: Majątek i dochody Fundacji
Rozdział V: Organy Fundacji
Rozdział VI: Gospodarka finansowa Fundacji
Rozdział VII: Postanowienia końcowe
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego, zwana dalej „Fundacją” ustanowiona przez Wacława Tadeusza Szybalskiego, zwanego dalej „Fundatorem”, w dniu 1 października 2007 r., przed notariuszem Zofią Głodowską z Kancelarii Notarialnej w Gdańsku, działa na podstawie przepisów ustawy o fundacjach oraz niniejszego Statutu.
§ 2.
1. Siedzibą Fundacji jest Gdańsk.
2. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Dla właściwego realizowania celów Fundacji, Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Fundacja została ustanowiona na czas nieokreślony.
5.Nadzór na Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.
§ 3.
1. Fundacja używa nazwy: Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego.2. Fundacja może używać skrótu swojej nazwy w brzmieniu: FPWS, a także wyróżniającego ją znaku graficznego oraz odpowiednika swej nazwy w językach obcych.
Rozdział II
Cel i formy działania Fundacji
§ 4.
1. Celem Fundacji jest działanie na rzecz wzmocnienia międzynarodowego prestiżu nauki polskiej oraz miasta Lwowa.
2. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
a) przyznawanie nagród naukowych,
b) finansowanie tablic pamiątkowych i innych trwałych (materialnych) form utrwalenia pamięci o zasłużonych instytucjach, naukowcach i mieszkańcach Lwowa,
c) finansowanie kosztów wizyt i wykładów naukowców realizujących współpracę naukową w dziedzinach: genetyka, terapia genowa, biologia syntetyczna i biotechnologia pomiędzy Gdańskiem, Lublinem i University of Wisconsin-Madison, USA,
d) promocję nauki w mediach (np. poprzez finansowanie realizacji filmów, audycji telewizyjnych, artykułów w prasie i mediach elektronicznych),
e) inicjowanie, organizowanie i finansowanie w środkach masowego przekazu (gazety, czasopisma, internet, radio, telewizja itp.) przedsięwzięć służących nauce polskiej oraz podtrzymywaniu i upowszechnieniu pamięci o Lwowie i jego mieszkańcach (publikacje, audycje, scenariusze, filmy, wystawy itp.),
f) finansowanie przedsięwzięć mających na celu ochronę, utrwalanie i rekonstrukcję zabytków kultury i nauki polskiej we Lwowie i na Kresach Wschodnich,
g) udzielanie moralnej, materialnej i organizacyjnej pomocy osobom, stowarzyszeniom, grupom i organizacjom społecznym i kulturalnym oraz instytucjom z kraju i zza granicy, podejmującym działania na rzecz podtrzymania i rozwoju nauki oraz kultury polskiej we Lwowie i na Kresach Wschodnich,
h) podejmowanie działań na rzecz podtrzymywania polskości we Lwowie i na Kresach Wschodnich poprzez upowszechnianie znajomości języka polskiego, polskiej kultury i tradycji narodowych,
i) współpracę z innymi fundacjami, instytucjami państwowymi, przedsiębiorstwami i organizacjami społecznymi, w zakresie realizacji określonych przedsięwzięć na rzecz nauki polskiej, Lwowa i Kresów Wschodnich,
j) udział w przedsięwzięciach, zgodnie z celami statutowymi Fundacji
Rozdział IV
Majątek i dochody Fundacji
§ 5.
1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski, na który składają się środki w kwocie 1.050,- zł (słownie: jeden tysiąc pięćdziesiąt złotych), przekazane Fundacji przez Fundatora.
2. Dochodami Fundacji są w szczególności:
a) subwencje, dotacje, granty i inne formy wsparcia, które Fundacja może otrzymywać w szczególności od organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów gospodarczych, organizacji międzynarodowych oraz Unii Europejskiej,
b) darowizny, spadki, zapisy i inna pomoc w formie pieniężnej lub w naturze, pochodząca od osób fizycznych, prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej,
c) dochody z majątku Fundacji.
3. Darowizny, spadki i zapisy mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej. Jednakże postanowienie ofiarodawców nie może być sprzeczne z celami statutowymi Fundacji.
4. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji może złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia stan czynny spadku przewyższa ewentualne długi spadkowe.
Rozdział V
Organy Fundacji
§ 6.
1. Organami Fundacji są Prezydent Fundacji i Zarząd Fundacji.
2. Prezydent Fundacji nie może być członkiem Zarządu Fundacji.
§ 7.
1. Prezydent Fundacji jest organem nadzorującym Fundacji.
2. Pierwszym Prezydentem Fundacji jest Fundator.
3. Prezydent Fundacji ma prawo powołać kolejnego Prezydenta Fundacji, zawiadamiając o tym fakcie Zarząd Fundacji i określając jednocześnie datę, w której jego następca obejmie funkcję Prezydenta Fundacji.
4. W przypadku śmierci Prezydenta Fundacji przed określoną zgodnie z ust. 3 datą objęcia jego funkcji przez następcę, następca obejmie funkcję Prezydenta Fundacji z datą śmierci dotychczasowego Prezydenta Fundacji.
5. W przypadku śmierci Prezydenta Fundacji przed powołaniem jego następcy zgodnie z ust. 3, kolejnym Prezydentem Fundacji będzie najstarszy zstępny Prezydenta Fundacji, a w przypadku braku zstępnych – najstarszy ze spadkobierców.
6. W przypadku niemożności objęcia funkcji Prezydenta Fundacji lub powołania Prezydenta Fundacji zgodnie z procedurą opisaną w ust. 3-5, funkcję Prezydenta Fundacji sprawuje aktualny Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku, względnie osoba pełniąca funkcję organu sukcesora prawnego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku.
7. Do Prezydenta Fundacji sprawującego swą funkcję na podstawie ust. 6 nie ma zastosowania procedura dotycząca powołania następcy opisana w ust. 3-5.
8. Do kompetencji Prezydenta Fundacji należy:
a) powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu,
b) zatwierdzanie regulaminu Zarządu Fundacji,
c) podejmowanie decyzji w sprawie zmian Statutu Fundacji,
d) podejmowanie decyzji o połączeniu Fundacji,
e) podejmowanie decyzji o podziale Fundacji,
f) podejmowanie decyzji o likwidacji Fundacji,
g) wytyczanie kierunków działania Fundacji,
h) zatwierdzanie programów działania Fundacji,
i) ustalanie kierunkowych wytycznych dla Zarządu Fundacji, co do rozdziału zgromadzonych środków,
j) zajmowanie stanowiska w sprawach przedłożonych przez Zarząd oraz podjętych z własnej inicjatywy,
k) zatwierdzanie rocznego preliminarza kosztów Fundacji,
l) powoływanie likwidatora Fundacji,
m) wskazanie fundacji lub instytucji na rzecz, której zostanie przekazany majątek pozostały po likwidacji Fundacji.
§ 8.
1. Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. W skład Zarządu Fundacji wchodzą Prezes Zarządu oraz do trzech Członków Zarządu, powoływanych na okres trzech lat przez Prezydenta Fundacji. Pracami Zarządu Fundacji kieruje Prezes Zarządu.
3. Mandat Członka Zarządu wygasa z chwilą upływu kadencji, rezygnacji, odwołania lub śmierci Członka Zarządu.
4. Prezydent Fundacji może odwołać Członka Zarządu w przypadku:
a) podjęcia pracy, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji Członka Zarządu,
b) nienależytego wypełniania obowiązków,
c) istotnego naruszenia postanowień Statutu,
d) z innych istotnych przyczyn, w szczególności działania sprzecznego z interesem Fundacji.
5. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa Prezes Zarządu wraz z jednym Członkiem Zarządu łącznie lub dwaj Członkowie Zarządu.
6. Przed złożeniem oświadczenia woli lub dokonaniem jakiejkolwiek czynności odnoszącej skutek dla Fundacji konieczne jest podjęcie uchwały Zarządu Fundacji, która zapada większością głosów, pod warunkiem, że głosował za jej podjęciem Prezes Zarządu. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
7. Do Zarządu Fundacji należą sprawy niezastrzeżone do kompetencji Prezydenta Fundacji.
8. Zarząd Fundacji w szczególności:
a) kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz,
b) opracowuje plany jej działania,
c) uchwala regulaminy i akty wewnętrzne Fundacji,
d) sporządza sprawozdania z działalności Fundacji, ogłasza je oraz przedkłada je właściwym organom, w tym właściwemu ministrowi,
e) sprawuje zarząd jej majątkiem,
f) przyjmuje subwencje, darowizny, spadki i zapisy,
g) odpowiada za realizację celów statutowych,
h) występuje z projektem zmian w statucie Fundacji,
i) występuje z wnioskiem w przedmiocie połączenia się z inną fundacją,
j) nawiązuje współpracę z innymi organizacjami o podobnym profilu działania,
k) występuje z wnioskiem w przedmiocie likwidacji Fundacji,
l) realizuje zalecenia Prezydenta Fundacji,
ł) powołuje gremia opiniodawczo-doradcze, stałe i doraźne, w związku z realizacją poszczególnych programów.
9. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu na wniosek Prezydenta Fundacji lub z własnej inicjatywy. Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Prezes Zarządu. Prezydent Fundacji ma prawo udziału w posiedzeniach Zarządu osobiście, przez pełnomocnika lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
10. W celu zapewnienia sprawnej obsługi biurowej Fundacji, Prezes Zarządu może utworzyć Biuro Fundacji. Zadania i Regulamin Biura Fundacji określa Prezes Zarządu.
Rozdział VI
Gospodarka finansowa Fundacji
§ 10.
1. Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Fundacja może tworzyć fundusze celowe. Zasady ich tworzenia i wykorzystania określają regulaminy celowe, uchwalone przez Zarząd Fundacji.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§ 11.
1. Zmiany Statutu dokonuje Zarząd Fundacji w formie jednomyślnej uchwały, po uprzednim zatwierdzeniu projektu zmian przez Prezydenta Fundacji.
2. Zmiana Statutu nie może powodować istotnych zmian celów Fundacji.
§ 12.
1. Fundacja podlega likwidacji w razie wyczerpania środków finansowych i majątku Fundacji, a także w razie osiągnięcia celu, dla którego została ustanowiona.
2. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Prezydent Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji. W decyzji o likwidacji Fundacji, Prezydent powołuje likwidatora Fundacji oraz wskazuje fundację lub instytucję, na rzecz, której zostanie przekazany majątek pozostały po likwidacji Fundacji. Określenie fundacji lub instytucji, na rzecz, której zostanie przekazany majątek pozostały po likwidacji następuje z uwzględnieniem celów, którym Fundacja służyła.
3. Do zadań likwidatora należy w szczególności zakończenie działalności Fundacji, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie pozostałego majątku, a także zgłoszenie likwidacji Fundacji do sądu rejestrowego.
Gdańsk, dnia 11 maja 2008 r.