Aktualności
Nagroda KB PAN im. prof. W.Szybalskiego za najlepszą pracę opublikowaną w 2023 roku przyznana
Z przyjemnością informujemy, że laureatką Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną w roku 2023 została Pani dr Julia Dłużewska z Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Wydziału Biologii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W publikacji „Dluzewska J, Dziegielewski W, Szymanska-Lejman M, Gazecka M, Henderson IR, Higgins JD, Ziolkowski PA. MSH2 stimulates interfering and inhibits non-interfering crossovers in response to genetic polymorphism. Nat Commun. 2023 Oct 23;14(1):6716. doi: 10.1038/s41467-023-42511-z.” przedstawiono wpływ białka MSH2, które wchodzi w skład heterodimeru rozpoznającego niedopasowania DNA, na formowanie crossing-over pochodzących z dwóch różnych szlaków. Badania wykazały, że MSH2 blokuje Klasę II w regionach polimorficznych i jest to przeciwny efekt, do tego, który zespół zaobserwował wcześniej dla Klasy I, gdzie MSH2 stymuluje crossing-over Klasy I w rejonach polimorficznych (Fig. A). Ponadto, w Dluzewska et al. (2023) zbadano rozkład rekombinacji w liniach wsobnych (niepolimorficznych), hybrydach (liniach w pełni polimorficznych) oraz w linii HET-HOM, gdzie region heterozygotyczny (HET) znajduje się obok regionu homozygotycznego (HOM). Okazało się, że wzór rekombinacji jest bardzo podobny pomiędzy liniami wsobnymi, a hybrydami, zmienia się jednak gwałtownie w przypadku linii HET-HOM – region heterozygotyczny otrzymuje więcej zdarzeń crossing-over Klasy I, kosztem sąsiadującego regionu homozygotycznego.
Laureatka konkursu Pani Julia Dłużewska ukończyła studia magisterskie na kierunku Biotechnology na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako studentka była kierownikiem Sekcji Biologii Syntetycznej Koła Naukowego Przyrodników. Sekcja pod nazwą UAM_Poznan z sukcesem uczestniczyła w dwóch edycjach prestiżowego konkursu iGEM (w 2016 roku zespół zdobył złoty medal i nagrodę w kategorii „Best Manufacturing Project”). W 2017 roku Julia Dłużewska rozpoczęła studia doktoranckie w zespole profesora Piotra Ziółkowskiego, gdzie badała wpływ obecności polimorfizmów pomiędzy chromosomami homologicznymi na zachodzenie rekombinacji mejotycznej. Podczas studiów doktoranckich, Julia Dłużewska zdobyła finansowanie dla swoich badań w ramach grantu NCN Preludium, a także nagrodzona została Stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium dla najlepszych doktorantów Fundacji UAM. Julia Dłużewska obroniła pracę doktorską z wyróżnieniem w październiku 2023 roku, a od grudnia 2023 pracuje w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Wydziale Biologii UAM jako adiunkt. Dr Dłużewska do tej pory była współautorem 9 artykułów naukowych, w tym pierwszym autorem w trzech pracach eksperymentalnych, opublikowanych w Nature Communications, EMBO Journal i The Plant Cell.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Wacława Szybalskiego
30 października 2024 roku w Sopocie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Wacława Szybalskiego. Tablicę umieszczono na budynku przy ul. Goyki 10a, w którym w latach 1945 – 1949 mieszkał prof. Wacław Szybalski. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, władze gdańskich uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Fahrenheita, władze i pracownicy Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, przedstawiciele Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego, a także członkowie rodziny i przyjaciele Profesora.
Prof. Ewa Łojkowska, prezeska Zarządu Fundacji i inicjatorka upamiętnienia profesora okolicznościową tablicą, przybliżyła zebranym gościom sylwetkę profesora, przedstawiła jego najważniejsze osiągnięcia i zasługi dla światowej nauki, opowiedziała o powiązaniach z Gdańskiem i zaangażowaniu profesora jako jednego z inicjatorów powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed ponad 30 lat temu.
Prowadząca uroczystość prof. Ewa Łojkowska poprosiła o zabranie głosu i podzielenie się swoimi refleksjami: Prezydentkę Miasta Sopotu Magdalenę Czarzyńską-Jachim, Rektora UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed dr hab. Ewelinę Król, prof. UG. Rektora Seniora Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia, Prezydenta Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego Stanisława Kosiedowskiego, Kanclerza Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Członka Zarządu Fundacji prof. dr hab. Jacka Bigdę oraz przedstawiciela rodziny profesora Michała Skwarło.
Autorem i wykonawcą tablicy jest artysta rzeźbiarz prof. dr hab. Jan Szczypka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Po oficjalnym odsłonięciu tablicy, którego dokonali Rektor UG prof. Piotr Stepnowski, Prezydentka Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, Prezeska Zarządu Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego prof. Ewa Łojkowska oraz pan Michał Skwarło, przedstawiciel rodziny profesora, zebrani udali się do siedziby Art Inkubatora, przy ul. Goyki 3, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone rozmowie i wspomnieniom o profesorze.
W trakcie spotkania była możliwość zakupienia wydanej przez Fundację w 2018 roku książki o profesorze „Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i Noblistach”.
Dziękujemy bardzo wszystkim osobom, które zaangażowały się i przyczyniły do realizacji tego przedsięwzięcia oraz wszystkim obecnym na uroczystości i spotkaniu upamiętniającym profesora.
Więcej o wydarzeniu:
Tablica upamiętniająca profesora Szybalskiego
Chcąc upamiętnić zasługi Profesora Wacława Tadeusza Szybalskiego, wybitnego naukowca o światowej renomie oraz jego związki z Uczelniami Związku Fahrenheita: Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim oraz Trójmiastem, Zarząd Fundacji postanowił ufundować tablicę pamiątkową dedykowaną profesorowi. Autorem i wykonawcą tablicy jest artysta rzeźbiarz prof. dr hab. Jan Szczypka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Tablica umieszczona będzie na budynku przy ul. Goyki 10a w Sopocie, w którym w latach 1945 – 1949 mieszkał prof. Wacław Szybalski.
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się 30 października 2024 o godz. 15-tej w Sopocie przy ul. Goyki 10a.
Otwarto nabór prac do Nagrody KB PAN im prof. Wacława Szybalskiego za prace opublikowane w 2023 roku
Zapraszamy młode badaczki i młodych badaczy do aplikowania o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiegoza za najlepszą pracę eksperymentalną z dziedziny biotechnologia opublikowaną w 2023 roku.
Celem Nagrody, ustanowionej w 2012 roku, jest promocja młodych uczonych, publikujących wyniki swoich prac naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. W tegorocznej edycji konkursu, tak jak w latach poprzednich, premiowane będą publikacje ogłoszone w najznakomitszych czasopismach naukowych, które mają nie tylko wartość poznawczą ale także aplikacyjną.
KANDYDACI
Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogą być badaczki i badacze ze stopniem doktora, którzy nie ukończyli 35 roku życia.
TERMIN
Kandydatury można zgłaszać do 15 września 2024 roku.
ZGŁOSZENIA
Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń wyłącznie drogą elektroniczną na 2 adresy mailowe: fundacja@fpws.pl – Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego i ewa.lojkowska@biotech.ug.edu.pl
– prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.
WYNIKI
Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpi w listopadzie br.
INFORMACJE
Pełne informacje o konkursie znajdują się w załączonym Regulaminie i formularzu wniosku do pobrania poniżej. Na ewentualne pytania odpowie Pani mgr Marta Dziedzic, Sekretarz Kapituły: email: marta.dziedzic@ug.edu.pl
Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!
Nabór prac do Nagrody KB PAN im. prof. W. Szybalskiego za pracę opublikowaną w 2022 roku
W imieniu Kapituły Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną przez młodą polską badaczkę lub badacza chcielibyśmy zaprosić Państwa do zgłaszania kandydatur do tej nagrody. W roku bieżącym odbywa się dziesiąta edycja programu. Celem Nagrody jest promocja młodych uczonych, publikujących wyniki swoich prac naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. W edycji 2023, tak jak co roku premiowane będą publikacje ogłoszone w najznakomitszych czasopismach naukowych, które mają nie tylko wartość poznawczą ale także aplikacyjną.
KANDYDACI
Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogą być badaczki i badacze ze stopniem doktora, którzy nie ukończyli 35 roku życia.
TERMIN
Kandydatury można zgłaszać do 30 września 2023 r.
ZGŁOSZENIA
Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń wyłącznie drogą elektroniczną na 2 adresy mailowe: fundacja@fpws.pl – Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego i ewa.lojkowska@biotech.ug.edu.pl
– prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.
WYNIKI
Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpi w listopadzie br.
INFORMACJE
Pełne informacje o konkursie znajdują się w załączonym Regulaminie i formularzu wniosku do pobrania poniżej. Na ewentualne pytania odpowie Pani mgr Marta Dziedzic, Sekretarz Kapituły: email: marta.dziedzic@ug.edu.pl
Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!
Nagroda KB PAN im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę opublikowaną w 2021 roku przyznana
Z niezmierną przyjemnością ogłaszamy, iż laureatką X edycji konkursu o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. Wacława Szybalskiego dla młodego badacza za najlepszą pracę naukową opublikowaną w roku 2021 została
Pani dr inż. Karolina Jarzyniak
z Katedry Biochemii i Biotechnologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Nagrodę przyznano za publikację
„Early stages of legume-rhizobia symbiosis are controlled by ABCG-mediated transport of active cytokinins”
opublikowaną w czasopiśmie Nature Plants w 2021roku ature P lants, IF5y1l6ą;: 1 9, 328, IF zoz l (ł cx1:l 7,3 5 2, 200 punktów MNiSW. JCI ouarlilę O1. JCI oercentile 99.81, której dr inż. Karolina Jarzyniak jest pierwszą autorką.
Zwycięska publikacja zawiera kompleksową analtzę funkcjonalną jednego z transPofterów ABCG, u modelowej rośliny bobowatej Medicago truncatula. Praca stanowi odpowiedź na pytanie w jaki sposób aktywne systemy transportu wpływają na proces symbiozy roślin
z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Uzyskane wyniki pozwoliły na powiązanie białek ABCG z transportem cfokinin, hormonów kluczowych w procesie formowania brodawek korzeniowych. Wykazano, iż brak analizowanego transportera skutkuje zaburzeniem odpowiedzi komórek korzenia na cytokininy, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci spadku liczby powstających brodawek korzeniowych, stanowiących swoiste ,,fabryki”, w których bakterie przekształcają azot atmosferyczny do formy przyswajalnej przez roślinę.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów naukowych!
O nagrodzie
Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną przez młodego polskiego badacza, zostały przyznane już po raz dziewiąty. Celem Nagrody jest promocja młodych uczonych, publikujących wyniki swoich prac naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. W edycji 2021, tak jak co roku premiowane były publikacje ogłoszone w najznakomitszych czasopismach naukowych, które mają nie tylko wartość poznawczą, ale także aplikacyjną. Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogą być badacze ze stopniem doktora.
Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą pracę eksperymentalną z dziedziny biotechnologii, wykonaną w polskim laboratorium i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w indeksowanym czasopiśmie krajowym lub zagranicznym. Praca musi mieć afiliację polskiej instytucji naukowej, a pierwszym lub korespondencyjnym autorem musi być naukowiec polski w wieku do 35 lat.
Stypendia dla 29 ukraińskich studentów na Uniwersytecie Gdańskim
Rada Funduszu Stypendialnego Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdąnskiego w składzie:
dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG – Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia UG;
prof. dr hab. Ewa Łojkowska – Prezes Zarządu Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego;
Piotr Patalas – przedstawiciel Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego;
mgr inż. Agnieszka Wojtach – Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
przyznała jednorazowe stypendia w wysokości 2 348 zł. 29-ciu studentom Uniwersytetu Gdańskiego studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy przybyli do Polski z powodu działań wojennych w Ukrainie.
Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Gdańskiego. News in English
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego ponownie wspiera studentów z Ukrainy studiujących w Uniwersytecie Gdańskim
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego ogłosiła konkurs o stypendium dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy przybyli do Polski z powodu wojny w Ukrainie. Fundacja Profesora Waclawa Szybalskiego przekazała darowiznę wspierająca Fundusz Stypendialny, z którego wypłacane będą stypendia. Zachęcamy ukraińskich studentów do składania wniosków. Szczegółowe zasady aplikowania, regulamin oraz niezbędne załączniki znajdują się tutaj.
Wystawa „Skarbnica polskich Ormian” otrzymała dofinansowanie Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego dofinansowała stałą ekspozycję muzealną poświęconą kulturze i historii polskich Ormian, bazującą na zbiorach Ormian lwowskich, zrealizowaną przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Intencją twórców było stworzenie pierwszej w Polsce stałej ekspozycji, prezentującej historię polskich Ormian od czasu ich przybycia na ziemie polskie w XIV wieku do tragedii II wojny światowej i powojennego exodusu z Kresów. Na wystawie prezentowane są najważniejsze wydarzenia oraz postaci historyczne zilustrowane odpowiednio dobranymi eksponatami, uzupełnionymi o treści informacyjne. Otwarcie wystawy stałej pt. „Skarbnica polskich Ormian” odbędzie się 2 grudnia 2022 w siedzibie Fundacji w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 12.
Więcej na stronie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Profesor Wacław Szybalski upamiętniony na 30. Inauguracji MWB UG i GUMed
Uroczystej, trzydziestej inauguracji Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed 6 października 2022 roku towarzyszyły dwie wystawy, na których upamiętniony został prof. Waclaw Szybalski. Pierwsza z wystaw prezentowała twórców i inicjatorów Wydziału oraz wszystkich jego dziekanów. Profesor Wacław Szybalski znalazł się tu wśród innych, wybitnych postaci, kluczowych dla Wydziału m.in.: prof. Wiesława Makarewicza, prof. Anny. J.Podhajskiej, prof. Karola Taylora i prof. Macieja Żylicza. Merytorycznie wystawę opracowały prof. Ewa Łojkowska, dr hab. Ewelina Król prof. UG i Marta Dziedzic, a autorem koncepcji graficznej jest Alan Stocki. Druga z wystaw, to ekspozycja, która powstała w związku z wydaniem przez Fundację w 2018 roku książki „Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”, autorstwa Jarosława Abramowa-Newerlego i składa się z plansz prezentujących fragmenty treści tej zbeletryzowanej biografii prof. Szybalskiego. Wystawę przygotowała Anna Karcz Bartkowska we współpracy z prof. Ewą Łojkowską.
Prof. Andrzej Dziembowski objął Katedrę im. Wacława Szybalskiego w Uniwersytecie Gdańskim
6 października 2022 roku podczas jubileuszowej 30. inauguracji roku akademickiego w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski powierzył prof. dr hab. Andrzejowi Dziembowskiemu z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierowanie jedną z trzech imiennych katedr powstałych na Uniwersytecie Gdańskim – Katedrę im. Wacława Szybalskiego. Prof. Andrzej Dziembowski w swojej przemowie podziękował za powierzenie mu jednostki mającej tak wybitnego patrona jak prof. Wacław Szybalski, pioniera światowej biotechnologii i terapii genowej i następnie wygłosił wykład inauguracyjny pt. „mRNA – rewolucyjna technologia leków biologicznych”.
Trwa nabór prac do Nagrody KB PAN im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę opublikowaną w 2021 roku
Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną przez młodego polskiego badacza w roku poprzedzającym edycję konkursu w indeksowanym czasopiśmie krajowym lub zagranicznym
KANDYDACI
Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogą̨ być́ badacze ze stopniem doktora, którzy nie ukończyli 35 roku życia.
TERMIN ZGŁASZANIA KANDYDATÓW
do 30 września 2022
ZGŁOSZENIA
Uprzejmie prosimy o przesyłanie wypełnionego formularza zgłoszenia wyłącznie drogą elektroniczną na 2 adresy mailowe: fundacja@fpws.pl – Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego ewa.lojkowska@biotech.ug.edu.pl – prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.
WYNIKI
Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpi w listopadzie br.
INFORMACJE
Pełne informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie przyznawania nagrody. Formularz zgłoszenia do pobrania tutaj.
Stypendia na pomoc ukraińskim studentom
Ruszył nabór zgłoszeń do Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. W. Szybalskiego za publikacje z roku 2018. Szczegóły…
Stypendia dla studentów ze Lwowa na uczelniach w Gdańsku
“Kurier Galicyjski” o promocji książki o Wacławie Szybalskim we Lwowie
Promocja książki o prof. Szybalskim i prezentacja Fundacji we Lwowie 9 kwietnia 2019
Wystawa o Profesorze Wacławie Szybalskim na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG & GUMed, Marzec 2019
W marcu 2019 wystawę “Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach” można oglądać na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który powstał 25 lat temu m.in. z inicjatywy Pana Profesora.
Wystawa o Profesorze Wacławie Szybalskim na Politechnice Gdańskiej, styczeń 2019
Wystawę “Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach” będzie można obejrzeć w holu w Gmachu Głównym PG w dniach 14 – 30 stycznia 2019 roku. Otwarcie wystawy 14 stycznia 2019 r., godz. 10.00 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia wystawy.
Nagroda KB PAN 2018
Z przyjemnością informujemy, iż w 2018 roku laureatką w konkursie o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą oryginalną pracę naukową, opublikowaną w roku 2017 przez młodego badacza została Pani dr Katarzyna Magiera – Mularz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nagrodę przyznano za pracę: Bioactive Macrocyclic Inhibitors of the PD-1/PD-L1 Immune Checkpoint. opublikowaną w Angewandte Chemie International Edition, 56, 13732 –13735. Współautorami pracy są: Skalniak, L., Zak, K.M., Musielak, B., Rudzinska-Szostak, E., Berlicki, Ł., Kocik, J., Grudnik, P., Sala, D., Zarganes-Tzitzikas, T., Shaabani, S., Dömling, A., Dubin, G., Holak, T.A.
Serdecznie gratulujemy!
Wyróżnienie Gaudeamus 2018 za książkę o Profesorze Waclawie Szybalskim
Podczas 22. Targów Książki w Krakowie odbyło się wręczenie nagrody Stowarzyszenia Szkół Wyższych Gaudeamus. Miło nam poinformować, że Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Fundacją Wacława Szybalskiego otrzymało wyróżnienie za książkę Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach autorstwa Jarosława Abramowa-Newerly’ego.
Promocja książki i wernisaż wystawy o Profesorze Wacławie Szybalskim w Bibliotece Głównej UG, 8 listopada 2018
Z niezmierną radością informujemy, iż ukazała się właśnie długo oczekiwana książka o prof. Wacławie Szybalskim: „Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”, autorstwa Jarosława Abramowa-Newerlego. W związku z tym, już 8 listopada 2018 o godz. 15.00 Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na uroczystą laudację książki oraz wernisaż wystawy poświęconej Profesorowi Wacławowi Szybalskiemu do Biblioteki Głównej UG (sala wystawowa na I piętrze).
Wystawę będzie można oglądać do końca roku.
Promocja książki odbędzie się z udziałem autora, Pana Jaroslawa Abramowa – Newerly’ego, co stworzy szczególna okazję do rozmowy i uzyskania książki z jego podpisem. Organizatorzy zaprażają wszystkich gości na symboliczną lampkę wina przy dźwiękach muzyki. Zapraszamy!
Zachęcamy do zapoznania się z tą wartościową publikacją, za którą Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego otrzymały wyróżnienie podczas 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie
Informacje o książce na stronie Wydawnictwa UG.
Zdjęcia z wernisażu wystawy w Bibliotece Głównej UG.
Nagrody za najlepsze postery na BIOCongresie 2018 w Gdańsku rozdane
Spośród 184 posterów prezentowanych na III BIO Kongresie w Gdańsku w dniach 18-21 września 2018, komisja w składzie: Prof. dr hab. Ewa Łojkowska, Prof. dr hab. inż. Zofia Mazerska, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn przyznała 10 nagród książkowych ufundowanych przez Fundację Profesora Wacława Szybalskiego. Nagrody otrzymali: Aleksander Strugała, Piotr Popławski, Sylwia Klińska, Marek Milewski, Olga Utyro, Kamil Mieczkowski, Aleksandra Markiewicz, Magdalena Mizerska – Kowalska, Karolina Pierzanowska, Lidia Gaffke. Gratulujemy!
Nabór zgłoszeń do Nagrody KB PAN im. Prof. W. Szybalskiego trwa do 15 września 2018
Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń do Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. W. Szybalskiego.
Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą pracę eksperymentalną z dziedziny biotechnologii, wykonaną w polskim laboratorium i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w indeksowanym czasopiśmie krajowym lub zagranicznym.
Nabór prac opublikowanych w 2017 r. został przedłużony do 15 września 2018.
Regulamin nagrody dostępny jest tutaj.
Zgłoszenia w formie elektronicznej prosimy przesyłać na adres: fundacja@fpws.pl
Zgłoszenia w formie papierowej prosimy przesyłać na adres Fundacji:
Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego,
ul. Kładki 24,
80-822 Gdańsk.
Fundacja potwierdza otrzymanie zgłoszenia drogą elektroniczną. W przypadku przesłania dokumentów pocztą tradycyjną, prosimy upewnić się czy otrzymali Państwo od Fundacji mailowe potwierdzenie otrzymania zgłoszenia
Fundacja Kościuszkowska uczciła Profesora Szybalskiego
W sobotę 28 października 2017 r. odbyło się w Nowym Jorku zorganizowane przez Fundację Kościuszkowską spotkanie z profesorem Wacławem Szybalskim. Spotkanie uświetnili wystąpieniami przyjaciele i współpracownicy Profesora – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny James D. Watson oraz profesor Uniwersytetu Yale William C. Summers.
Na program wieczoru złożyły się również projekcja poświęconego Profesorowi filmu Esencja życia w reżyserii Anny Ferens oraz recital fortepianowy Małgorzaty Goroszewskiej, która wykonała utwory Fryderyka Chopina.
Nabór zgłoszeń do Nagrody KB PAN im. Prof. W. Szybalskiego za 2022 rok
W imieniu Kapituły Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną przez młodą polską badaczkę lub badacza chcielibyśmy zaprosić Państwa do zgłaszania kandydatur do tej nagrody. W roku bieżącym odbywa się kolejna edycja programu. Celem Nagrody jest promocja młodych uczonych, publikujących wyniki swoich prac naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. W edycji 2023, tak jak co roku premiowane będą publikacje ogłoszone w najznakomitszych czasopismach naukowych, które mają nie tylko wartość poznawczą ale także aplikacyjną. KANDYDACI Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogą być badaczki i badacze ze stopniem doktora, którzy nie ukończyli 35 roku życia. TERMIN Kandydatury można zgłaszać do 30 września 2023 r. ZGŁOSZENIA Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń wyłącznie drogą elektroniczną na 2 adresy mailowe: fundacja@fpws.pl – Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego i ewa.lojkowska@biotech.ug.edu.pl – prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. WYNIKI Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpi w listopadzie br. INFORMACJE Pełne informacje o konkursie znajdują się w załączonym Regulaminie i formularzu wniosku do pobrania poniżej. Na ewentualne pytania odpowie Pani mgr Marta Dziedzic, Sekretarz Kapituły: email: marta.dziedzic@ug.edu.pl Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!
Czytaj więcejNagroda KB PAN im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę opublikowaną w 2020 roku przyznana
Niezmiernie milo jest nam ogłosić, iż laureatem IX edycji konkursu o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. Wacława Szybalskiego dla młodego badacza za najlepszą pracę naukową opublikowaną w roku 2020 został Pan dr Jacek Stępniewski z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu. Jagiellońskiego. Nagrodzony laureat należy do zespołu prof. dr hab. Józefa Dulaka kierownika Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBB UJ a jego wyróżniona publikacja to: Human Induced Pluripotent Stem Cell-Derived Cardiomyocytes, in Contrast to Adipose Tissue-Derived Stromal Cells, Efficiently Improve Heart Function in Murine Model of Myocardial Infarction Praca opublikowana w Biomedicines. 2020 Dec 7;8(12):578. doi: 0.3390/biomedicines8120578 została wykonana w całości w Polsce, w Zakładzie Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ, a jej autorami są: Stępniewski J, Tomczyk M, Andrysiak K, Kraszewska I, Martyniak A, Langrzyk A, Kulik K, Wiśniewska E, Jeż M, Florczyk-Soluch U, Polak K, Podkalicka P, Kachamakova-Trojanowska N, Józkowicz A, Jaźwa-Kusior A, Dulak J. Dr Jacek Stępniewski jest pierwszym i współ-korespondencyjnym autorem tej publikacji. Publikacja ta jest pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie opisujących możliwości zastosowania indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) w terapii zawału mięśnia sercowego, Innowacyjność pracy związana jest z zastosowanie kardiomiocytów ludzkich, różnicowanych z iPSC, które dodatkowo zostały zmodyfikowane wektorami lentiwirusowymi niosącymi […]
Czytaj więcejNabór zgłoszeń do Nagrody KB PAN im. Prof. W. Szybalskiego za 2019 rok otwarty
W imieniu Kapituły Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację opublikowaną przez młodego polskiego badacza, chcielibyśmy zaprosić Państwa do zgłaszania kandydatur do tej nagrody. W roku bieżącym odbywa się ósma edycja programu. Celem Nagrody jest promocja młodych uczonych, publikujących wyniki swoich prac naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. W edycji 2020, tak jak co roku premiowane będą publikacje ogłoszone w najznakomitszych czasopismach naukowych, które mają nie tylko wartość poznawczą ale także aplikacyjną. KANDYDACI Kandydatami do Nagrody KB PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego mogą być badacze ze stopniem doktora, którzy nie ukończyli 35 roku życia. TERMIN Kandydatury można zgłaszać od 10 czerwca do 30 września 2020r. ZGŁOSZENIA Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń wyłącznie drogą elektroniczną na 2 adresy mailowe: fundacja@fpws.pl – Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego ewa.lojkowska@biotech.ug.edu.pl – prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. WYNIKI Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpi w listopadzie br. INFORMACJE Pełne informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie i w załączonym Formularzu wniosku Na ewentualne pytania odpowie Pani Marta Dziedzic, Sekretarz Kapituły: email: marta.dziedzic@ug.edu.pl tel. 58 523 6409.
Czytaj więcejStypendia dla studentów ze Lwowa
Z przyjemnością informujemy, iż zarząd Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego podjął decyzję o przyznaniu stypendiów dla studentów pochodzenia polskiego studiujących w Uniwersytecie Lwowskim i/lub Politechnice Lwowskiej. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, gdyż wsparcie dla zainicjowanego przez fundację programu stypendialnego wyraził także Rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendia będą przyznawane magistrantom i/lub doktorantom w trybie konkursowym. Stypendia powinny pozwolić na sfinansowanie 3-miesięcznego stażu w Gdańsku. Kandydaci do stypendium powinni się wykazać zainteresowaniem pracą naukową; być współautorami publikacji naukowych i/lub wystąpień na konferencjach naukowych, być laureatami nagród/wyróżnień naukowych. Powinni się także wykazać znajomością języka polskiego. Program stypendialny planujemy kontynuować przez co najmniej dwa kolejne lata. Okazją do ogłoszenia tej informacji był udział prof. Ewy Lojkowskiej w odbywającej się we Lwowie w dniach 9-11 kwietnia 2019 XV International Scientific Conference for Students and PhD Students “YOUTH AND PROGRESS OF BIOLOGY”, dedykowanej 135 rocznicy urodzin profesora Jakuba Karola Parnasa, twórcy lwowskiej szkoły biochemicznej. Na zaproszenie organizatorów, prof. Łojkowska wygłosiła wykład plenarny o życiu i osiągnieciach naukowych profesora Wacława Szybalskiego oraz o powołanej przez niego Fundacji. ZGŁOSZENIA należy wysyłać do 26 maja 2019 roku mailowa na oba na adresy: Natalia Sybirna sybirna_natalia@yahoo.com Ewa Łojkowska email: fundacja@fpws.pl Zgłoszenie musi zawierać: Curriculum vitae. List motywacyjny Listę osiągnieć naukowych (publikacje, prezentacje na konferencjach, […]
Czytaj więcejKsiążka “Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i Noblistach”
Autor: Jarosław Abramow – Newerly Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego Rok 2018 Na powstanie tej książki złożyła się praca wielu osób: jej bohatera – profesora Wacława Szybalskiego, który zadziwił autora – Jarosława Abramowa Newerlego, wspaniałą pamięcią i wielką dbałością o opisanie ogromnej liczby ludzi, począwszy od członków rodziny po licznych przyjaciół i kolegów naukowców, miejsc, wydarzeń. Jarosława Abramowa Newerlego i Jego małżonki Anny, którzy przeprowadzili i spisali liczne wywiady z członkami rodziny i przyjaciółmi profesora. Współpracownicy i przyjaciółki profesora – Ireny Frączek, która zapisane przez autora książki wspomnienia uzupełniła i opatrzyła fotografiami i przypisami. Niewątpliwie, zasługą dr Jerzego Barankiewicza, inicjatora i prezesa Polskiego Salonu Artystycznego w San Diego, jest datujący się na rok 2010 pomysł powstania tej książki i propozycja aby napisał ją właśnie Jarosław Abramow Newerly. W procesie powstawania książki bardzo aktywnie uczestniczyła Irena Frączek, która uzupełniła wspomnienia profesora i opatrzyła je przypisami i fotografiami. Inicjatywę powstania książki podjęła i doprowadziła do wydania tej intersującej książki, opisującej bogate życie oraz ogromny dorobek naukowy (ponad 300 publikacji cytowanych w literaturze naukowej około 13 000 razy) jednego z najwybitniejszych polskich naukowców Fundacja jego imienia. Profesor Szybalski wyjechał z Polski w roku 1949, ale pozostał Polakiem i Lwowiakiem zawsze zainteresowanym polskim życiem naukowym i […]
Czytaj więcejNabór zgłoszeń do Nagrody KB PAN im. Prof. W. Szybalskiego trwa do 15 września 2018
Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń do Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. W. Szybalskiego. Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą pracę eksperymentalną z dziedziny biotechnologii, wykonaną w polskim laboratorium i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w indeksowanym czasopiśmie krajowym lub zagranicznym. Nabór prac opublikowanych w 2017 r. został przedłużony do 15 września 2018. Regulamin nagrody dostępny jest tutaj. Zgłoszenia w formie elektronicznej prosimy przesyłać na adres: fundacja@fpws.pl Zgłoszenia w formie papierowej prosimy przesyłać na adres Fundacji: Fundacja Profesora Wacława Szybalskiego, ul. Kładki 24, 80-822 Gdańsk. Fundacja potwierdza otrzymanie zgłoszenia drogą elektroniczną. W przypadku przesłania dokumentów pocztą tradycyjną, prosimy upewnić się czy otrzymali Państwo od Fundacji mailowe potwierdzenie otrzymania zgłoszenia.
Czytaj więcej