Prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski
Członek Zarządu Fundacji
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, kierunku Chemia, rocznik 1979. Od 1984 pracownik Wydziału Chemicznego, w tym od 1986 – nauczyciel akademicki w Katedrze Technologii Leków i Biochemii. W 1985 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1994 – doktora habilitowanego, a w 2002 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. W latach 1993–1994 odbył staż podoktorski w Uniwersytecie Aberdeen (Wielka Brytania) jako stypendysta The Royal Society, ponadto przebywał na stażach krótkoterminowych, w tym także jako visiting professor, w Uniwersytecie Walijskim w Bangor (Wielka Brytania), Uniwersytecie Guanajuato w Meksyku, Uniwersytecie Camerino (Włochy) i Uniwersytecie Jawaharlal Nehru w New Delhi (Indie).
Od 2008 profesor zwyczajny PG. Kierownik Katedry Technologii Leków i Biochemii. W kadencji 1999–2002 był prodziekanem ds. Nauki a w kadencji 2002–2005 dziekanem Wydziału Chemicznego. Obecnie, od 2012 dziekan Wydziału Chemicznego. Kierownik Centrum Doskonałości ChemBioFarm (2004–2010). Członek Senatu PG od 2002 r. W kadencji 2011–2012 – członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych.
Działalność naukowa prof. Milewskiego i współpracowników skupiona jest na poszukiwaniu i projektowaniu chemoterapeutyków mogących znaleźć zastosowanie w leczeniu grzybic układowych powodowanych przez patogenne drobnoustroje grzybowe, w tym szczególnie szczepy wielolekoporne. Głównymi obiektami badań są pochodne antybiotyków przeciwgrzybowych z grupy makrolidów polienowych oraz związki o strukturze aminokwasowej i peptydowej. Ważnym elementem prac badawczych zespołu prof. Milewskiego jest identyfikacja i charakterystyka nowych celów molekularnych dla chemoterapii przeciwgrzybowej, w tym szczególnie enzymów uczestniczących w szlakach biosyntezy aminokwasów oraz składników grzybowej ściany komórkowej.
Autor lub współautor ponad 110 artykułów w czasopismach naukowych z bazy JCR, 2 rozdziałów w książkach, 3 skryptów akademickich oraz 13 patentów krajowych i zagranicznych. Kierownik grantów KBN, MNiSW i NCN (w sumie 11) oraz 3 grantów inwestycyjno-aparaturowych na kwotę ogólną blisko 4,5 mln zł. Prof. Milewski wraz ze swoim zespołem naukowym prowadzi intensywną współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi krajowymi i zagranicznymi, w tym m.in. z USA, Kanady, Włoch, Francji, Niemiec, Brazylii, Republiki Czeskiej, Meksyku i Indii[
Wypromował 15 doktorów, był opiekunem ponad 80 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich.
Żona Maria Jolanta jest profesorem nauk chemicznych; dwoje dzieci i troje wnuków.